Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ mateco με 88-66, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-15, όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 21-21.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά στη δεύτερη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο στο 47-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ «γύρισε» το ματς και με σερί 0-9 μείωσε σε 50-46. Όμως ακολούθησε ένα 11-0 των γηπεδούχων, για το 61-46, πριν το 65-50 του 30’.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην 4η περίοδο και η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, για να έρθει το τελικό 88-66.

Ο Σεβέζ Γκούντγουιν ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ με 13 πόντους και ακολούθησαν ο Τζος Χάγκινς με 12 και ο Βασίλης Τολιόπουλος με 10.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-35, 65-50, 88-66.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Καστρίτης: «Πρέπει να είμαστε συνεχώς στο 100%»

paok aris kastritis

Ο Γιάννης Καστρίτης δήλωσε μετά από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ:

«Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη του, ήταν δίκαιη. Παρουσιάστηκε καλύτερος στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού. Είναι ξεκάθαρη η εικόνα που πρέπει να εστιάσουμε. Ακόμα και αν ξεκινήσαμε καλά, δεν εκμεταλλευτήκαμε την καλή μας ενέργεια. Χάσαμε όλα τα υπόλοιπα δεκάλεπτα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο καλύψαμε τη διαφορά αλλά και πάλι δεν μπήκαμε στην διεκδίκηση του αγώνα. Αν κάθε δευτερόλεπτο και σε κάθε κατοχή δεν είμαστε στο 100% της συγκέντρωσης και με την ένταση, και με την τακτική προσέγγιση, τότε τα πράγματα δεν θα είναι καλά για εμάς. Όταν καταφέρνουμε και είμαστε συνεπείς για μεγάλο διάστημα, τότε κι εμείς νιώθουμε καλύτερα και ο αντίπαλος νιώθει άβολα στο παρκέ. Αυτό το κάναμε σε ελάχιστες περιπτώσεις σήμερα και γι’ αυτόν τον λόγο ο ΠΑΟΚ έφτασε δίκαια στη νίκη».