Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τη Kataja Basket με 88-86 στη Φινλανδία, για τη 4η αγωνιστική του FIBA Europe Cup και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με διαφορά 15 πόντων, αλλά η κακή αμυντική λειτουργία τους στο δεύτερο ημίχρονο, είχε ως αποτέλεσμα να δεχθούν 53 πόντους, τους 33 εκ των οποίων στο τέταρτο δεκάλεπτο, γεγονός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Bell και McGhee πήρε από την αρχή το προβάδισμα (7-14), το οποίο αύξησε κι άλλο στη συνέχεια (7-22 στο 7' και 9-24 στο 8') με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο +10, 16-26 για την ομάδα μας.

Η φινλανδική ομάδα αντέδρασε στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ 2-15 από το 9-24 και σερί 8-0 στην περίοδο, έφτασε την αναμέτρηση στο καλάθι (24-26). Ο ΑΡΗΣ όμως βρήκε τον τρόπο, με τους Bell και Mcghee να προσφέρουν λύσεις επιθετικά, να ξεφύγει στο σκορ με 25-40 στο 16'. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +11 (35-46).

Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 35-50 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, όμως η άμυνα τους δεν ήταν η ίδια με το πρώτο εικοσάλεπτο, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ σε 51-56 στο 27' ενώ στο 30' στο σκορ ήταν 55-62.

Με ηγέτη τον Simpson, η Kataja Basket πλησίασε σε απόσταση βολής, 65-67 στο 35' και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα (70-69) με καλάθι του Palmi. Ο Simpson βρέθηκε σε σπουδαία βραδιά και με διαδοχικά τρίποντα έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα τριών πόντων, 76-73, αλλά ο Jones με τρίποντο έφερε τον αγώνα στα ίσια (76-76), περίπου δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Ο Mullings έβαλε και πάλι τους Φινλανδούς σε θέση οδηγού με 78-76 στα 1'52'' για να μειώσει ο Jones με 1/2 βολές σε 78-77 (1'44''). Με καλάθι και φάουλ από τον Μποχωρίδη, ο Huolila έκανε το 81-77, 1'20'' πριν το φινάλε.

Ο Άρης μείωσε με τον Bell σε 81-79 (στα 1'09''), ο Mullings έγραψε το 83-79 (στα 47''). Ο Jones κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων, ευστόχησε στις δύο βολές, μειώνοντας σε 83-81 (στα 36''), αλλά στα 13'' πριν το τέλος ο Simpson έδωσε τη χαριστική βολή στην ομάδα μας με τρίποντο (86-81). Με 2/2 βολές ο Jones μείωσε σε 86-83 (στα 9''). Ο Dallo έκανε φάουλ στον Seppala, ο οποίος έκανε το 88-83 και ο Bell στο φινάλε με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 13 (7/9 β., 2/5 δπ., 4 ριμ.) Kyser 4, Μποχωρίδης 10 (1 τρ., 5 ασ.), Φλιώνης 2 (3 ασ.), Bell 28 (10/10 β., 6/6 δπ., 2/4 τρ.), Dallo 7 (1 τρ., 5 ασ., 4 ριμ.), Σλαφτσάκης, McGhee 16 (2/3 β., 7/8 δπ., 10 ριμ.), Harris 6 (9 ριμ.).

KATAJA BASKET (Juha Sten): Seppala 8 (2 τρ., 5 ασ.), Simpson 31 (9/9 β., 2/6 δπ., 6/11 τρ.), Wright 5, Herrala, Perttu, Huolila 7, Mullings 21 (3/3 β., 9/14 δπ., 10 ριμ.), Palmi 16(2).