Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη φετινή Basket League, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 85-82 στην παράταση στο κατάμεστο «Nick Galis Hall».

Οι "κίτρινοι", παρότι έχουν προπονηθεί όλοι μαζί μόλις τέσσερις φορές, ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια, αλλά τελικά κατέκτησαν την πρώτη νίκη της χρονιάς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η ομάδα μας εκκίνησε νευρικά το παιχνίδι, έχοντας άσχημα ποσοστά, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 14-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η είσοδος στο παρκέ των Σλαφτσάκη και Gecevicius άλλαξε την εικόνα του ΑΡΗ, που με επιμέρους σκορ 18-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο μετέτρεψε το 18-20 σε 36-22 στο 18’. Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, παρασύροντας και τους υπόλοιπους παίκτες. Η αστοχία στις βολές δεν επέτρεψε στον ΑΡΗ να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμα του στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε 39-28.

Οι "κίτρινοι" δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και είχαν βιαστικές επιλογές στην επίθεση, ενώ δεν βελτίωσαν τα ποσοστά τους από τη γραμμή. Ο Smith έδωσε λύσεις για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 52-48 στο 30’.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 57-52 στο 32’, αλλά ο συμπολίτης ισοφάρισε σε 59-59, λίγο πριν το τελευταίο πεντάλεπτο. Ένα τρίποντο του Morris και ένα δίποντο του Dragicevic έβαλαν την ομάδα μας μπροστά με 64-59. Ο Μαυροβούνιος σέντερ σκόραρε και πάλι κάνοντας το 66-61, καθώς και το 68-61, δυο λεπτά πριν το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε με καλάθια των Smith και Σαρικόπουλου, πλησιάζοντας στον πόντο, 68-67 στα 15,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Gecevicius κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έγραψε το 70-67 στα 14,3’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησε μια διακοπή, λόγω προβλήματος στον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου. Στην επαναφορά ο Τσόχλας βρήκε τον Smith που ευστόχησε σε τρίποντο, φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσια (70-70). Milosevic και Σλαφτσάκης αστόχησαν και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Οι «κίτρινοι» με τρίποντο του Gecevicius πέρασαν μπροστά με 75-72 στο 42’. Ο Smith με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα τριών πόντων, 77-80, 1’44 πριν τη λήξη. Ο Dragicevic κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές μείωσε σε 78-80 στα 1'21''. Ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ, στα 42’’ πριν το τέλος και με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 80-80. Ο Dragicevic έκλεψε τη μπάλα στην άμυνα και με λέι απ στον αιφνιδιασμό έβαλε τον ΑΡΗ μπροστά με 82-80, στα 31,5’’ πριν το φινάλε.

Ο Φλεβαράκης ζήτησε τάιμ άουτ και ο Μαργαρίτης στα 25’’ ισοφάρισε σε 82-82. Στα 2,7’’ πριν τη λήξη, ο Τσόχλας έκανε φάουλ στον Μποχωρίδη, ο οποίος έβαλε μία βολή, αλλά ο ίδιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με εύστοχο σουτ έγραψε το τελικό 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70 (κ.α.), 85-82 παρ.

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 24 (8/11 β., 5/10 δπ., 2/3 τρ., 7 ριμ., 7 ασ., 3 κλ., 1 κοψ.), Φλιώνης, Milosevic 6 (6 ριμ.), Σακελλαρίου, Talton 3 (4 ριμ., 6 ασ.), Gecevicius 13 (5/6 β., 1/1 δπ., 2/7 τρ., 2 ριμ. 2 κλ.), Gagic 3, Σλαφτσάκης 8 (6 ριμ., 3 ασ., 2 κλ.), Dragicevic 17 (3/5 β., 7/8 δπ., 8 ριμ., 2 ασ., 1 κλ., 1 κοψ.), Morris 11 (4/6 δπ., 1/3 τρ., 3 ριμ.).
ΠΑΟΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Lewis 6, Smith 28(4), Σχίζας, Καρράς, Τσόχλας 7(1), Μαργαρίτης 17(2), Best, Καραμανώλης, Wiggins 8, Egekeze, Σαρικόπουλος 8, Knowles 8.