Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ με 91-73, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ήταν η 7η νίκη της ομάδας μας σε 16 αγώνες και ήρθε χάρη σε ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε μία αγωνιώδη αναμέτρηση σε εύκολη επικράτηση, με όπλο την εξαιρετική άμυνά του, η οποία του επέτρεψε να πετύχει αρκετούς πόντους στο τρανζίσιον και να «καθαρίσει» το ματς.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε με 7-0 και 15-9 χάρη σε 8 σερί πόντους του Κάουαν JR, όμως η ΑΕΚ απάντησε με σερί 0-8. Πέρασε με 16-19 και με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-30.

Η άμυνα του ΑΡΗ βελτιώθηκε πολύ στη δεύτερη περίοδο. Με τον Νετζήπογλου να φτάνει τους 10 πόντους με 3 τρίποντα, η ομάδα μας πέρασε με 42-33, πριν το 44-41 του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να ξεφύγει στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +9 (56-47), όμως η ΑΕΚ μείωσε εκ νέου, για το 62-59 του 30’.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν το μεγάλο ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Κρατώντας στο «μηδέν» τον αντίπαλο και με πλουραλισμό στην επίθεση, ολοκλήρωσαν ένα σερί 14-0 και ξέφυγαν με 76-59. Η ΑΕΚ δεν είχε δυνάμεις να πλησιάσει, ο ΑΡΗΣ ανέβασε τη διαφορά στους 23 πόντους (85-62) και ο νικητής είχε κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73.