O Άρης έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στον Γ' Προκριματικό γύρο του Basketball Champions League, επικρατώντας της Nizhny Novgorod με 65-63 στη Ρωσία και θα προσπαθήσει να "σφραγίσει" το εισιτήριο στην επόμενη φάση, την Παρασκευή (28/09, 19:30), στο “Nick Galis Hall” με τη βοήθεια του κόσμου του.

Οι "κίτρινοι" ήλεγξαν τον ρυθμό στο ξεκίνημα, αλλά και τη μάχη των ριμπάουντ με τον McGhee να κυριαρχεί μέσα στις δυο ρακέτες. Ο Bell αποτέλεσε σημείο αναφοράς στην επίθεση και η ομάδα μας πήρε από την αρχή το προβάδισμα, δείχνοντας αποφασιστικότητα και πίστη στο "διπλό". Προηγήθηκε με 5-10 και με 6-14 στα μέσα του δεκαλέπτου, έχοντας ως όπλο την άμυνα που δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να φτάσουν στο καλάθι (είχαν 3/15 σουτ εντός πεδιάς στην πρώτη περίοδο). Ο ΑΡΗΣ άνοιξε κι άλλο τη ψαλίδα (9-18) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 11-19.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου συνέχισε να λειτουργεί πολύ καλά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά με τους παίκτες να γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν. Δυο τρίποντα του Harris έδωσαν στους Θεσσαλονικείς “αέρα” 13 πόντων (11-24) και η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (18-33). Οι Ρώσοι πέτυχαν για πρώτη φορά στον αγώνα δυο συνεχόμενα καλάθια και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 22-33 με τους παίκτες της Nizhny να εξακολουθούν να είναι άστοχοι (7/30 σουτ) και τον ΑΡΗ να έχει κερδίσει κατά κάτα κράτος τις μάχες των ριμπάουντ (23 έναντι 15 της ρωσικής ομάδας).

Η ομάδα μας βρέθηκε στο +15 (22-37) και πάλι στις αρχές του δευτέρου μέρους, όμως οι Ρώσοι, παίζοντας πιεστική άμυνα αντέδρασαν, ενώ κέρδισαν επιθετικά ριμπάουντ, ανανεώνοντας τις επιθέσεις τους. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να "τρέξουν" ένα σερί 10-0 και να μειώσουν σε 37-32 στο 26'.

Ο ΑΡΗΣ όμως διέθετε τη ψυχραιμία και την ηρεμία και με δυο καλάθια του Kyzer επανέφερε τη διαφορά αρχικά στους εννέα (32-41) και εν συνεχεία στους 13 (38-51), πριν ο Perry με δυο βολές κάνει το 40-51, στο φινάλε της περιόδου.

Έχοντας καθαρό μυαλό και υπομονή στην επίθεση, οι "κίτρινοι" διατήρησαν την πρωτοπορία με 43-55, αλλά η Nizhny πλησίασε στους επτά, 50-57, πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Με γκολ-φάουλ του Jones ξέφυγαν με 56-64, δυο τρίποντα ωστόσο των Komolov και Grigoryev έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (62-64), 1'37'' πριν το τέλος. O Bell στην επόμενη κατοχή με 1/2 βολές έγραψε το 62-65 (1'15'' πριν το φινάλε). Ο Perry αστόχησε στην επόμενη επίθεση των Ρώσων. Ο Μποχωρίδης έκανε λάθος, αλλά ο Kyser με κόψιμο διατήρησε το 62-65. Οι “κίτρινοι” υπέπεσαν σε λάθος στην τελευταία επίθεση τους και ο Grigoryev κέρδισε φάουλ από τον Σλαφτσάκη σε προσπάθεια τριών πόντων, 9 δέκατα πριν το τέλος. Ευστόχησε στη μία από τις τρεις και ο ΑΡΗΣ έφυγε νικητής από τη Ρωσία, αποκτώντας το πλεονέκτημα για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 22-33, 40-51, 63-65

NIZHNY NOVGOROD (Zoran Lukic): Odom 16 (6/9 β., 2/7 δπ., 2/2 τρ., 7 ριμ.), Broussard 3, Grigoryev 7(1), Komolov 3(1), Astapkovich 4, Zhbanov 2, Uzinskii 2, Popov, Dragicevic 2, Toropov, Perry 24 (6/7 β., 6/12 δπ., 2/4 τρ., 5 ριμ., 6 ασ., 4 κλ.).

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 7 (1 τρ., 7 ριμ), Kyser 5 (5 ριμ. 2 κοψ.), Μποχωρίδης 9(1), Φλιώνης 1 (3 ασ.), Bell 17 (6/7 β., 4/7 δπ., 1/5 τρ.), Dallo 7 (1 τρ., 4 ριμ., 3 ασ.), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, McGhee 8 (11 ριμ.), Harris 8 (2 τρ., 3 ριμ.), Αγγέλου 1.