Σπουδαίο "διπλό" κατέκτησε ο ΑΡΗΣ κόντρα στο Λαύριο Aegean Cargo με 70-73, ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη φετινή Betshop Basket League. Οι "κίτρινοι" εκτός από τους γηπεδούχους είχαν να αντιμετωπίσουν και μια κάκιστη διαιτησία, η οποία έβαλε "τρικλοποδιές" στην προσπάθεια της ομάδας μας να φύγει νικήτρια από την Αττική.

Το Λαύριο έκανε καλύτερη εκκίνηση στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (7-2), αλλά η ομάδα μας απάντησε με ένα σερί 7-0, περνώντας μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 7-9. Οι αποφάσεις των διαιτητών και η ευκολία με την οποία σφύριζαν τα φάουλ στη μια πλευρά του γηπέδου, όμως έστειλαν γρήγορα τους γηπεδούχους στη γραμμή των βολών και τους έδωσαν εύκολους πόντους (19-13 στο 7'), για να λήξει το δεκάλεπτο με 24-21 υπέρ τους.

Το Λαύριο πήρε και πάλι διαφορά έξι πόντων (29-23), αλλά ο ΑΡΗΣ συνέχισε να λειτουργεί σωστά σε άμυνα κι επίθεση. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και παρότι οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 19 βολές στο πρώτο ημίχρονο (έναντι 6 των "κίτρινων"), έτρεξε ένα σερί 10-0, μετατρέποντας το 31-25 σε 31-35 στο 18', κλείνοντας το πρώτο μέρος προηγούμενος με 35-36. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας χρεώθηκε -μεταξύ άλλων- με τεχνική ποινή (στον Βαγγέλη Αγγέλου) και αντιαθλητικό φάουλ στον Harris.

Ο ΑΡΗΣ δεν έχασε τη συγκέντρωση του κι ενώ οι βολές έφτασαν και τις 27-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Βεργίνη και Kyser να προσφέρουν επιθετικές λύσεις προηγήθηκε με 46-49 και 47-51, προτού ο Odiase με δυο συνεχόμενα καλάθια γράψει το 51-51, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με επτά πόντους (56-63 και 58-65). Το Λαύριο ωστόσο αντέδρασε και με σερί 8-0 απέκτησε και πάλι την πρωτοπορία με 66-65. Ο McGhee έβαλε την ομάδα μας ξανά μπροστά στο σκορ μετά από επιθετικό ριμπάουντ με 66-67, 1'14'' πριν το φινάλε και ο Jones ευστόχησε σε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο, κάνοντας το 66-70, 44'' πριν τη λήξη. Οι “κίτρινοι” θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει νωρίτερα τη νίκη, αλλά η αστοχία στις βολές από τον Βεργίνη και τον Bell, δεν το επέτρεψε. Ο Lamp μείωσε σε 68-70 (στα 17''), ο Βεργίνης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 68-71 και ο McGhee με ακόμη ένα σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ χάρισε μια κατοχή στον Άρη. Ο Bell κέρδισε φάουλ, έβαλε τη μία για το 68-72 (12''). Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε σε 70-72 στα 1,2'' και ο Jones σε νεκρό χρόνο με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 70-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-36, 51-51, 70-73

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN BOLT (Χρήστος Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Melson, Λούντζης 9(2), Milosevic 17(1), Κουζέλογλου, Nixon 3, Περράκης, Κακλαμανάκης 3, Χαραλαμπόπουλος 13(1), Lamp 17(2), Odiase 8.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Jones 15 (5/6 β., 2/6 δπ., 2/3 τρ., 3 ριμ., 3 ασ.), Kyser 8 (4/7 δπ., 6 ριμ), Βεργίνης 12 (6/9 β., 2/4 τρ.), Μποχωρίδης 10, Φλιώνης 2 (3 ριμ., 3 ασ.), Bell 8 (1 τρ., 4 ριμ.), Dallo 3(1), Σλαφτσάκης, McGhee 8 (4/5 δπ., 11 ριμ.), Harris 5 (1 τρ., 7 ριμ.), Αγγέλου 2.