Ο ΑΡΗΣ αποχαιρέτησε τη φετινή σεζόν, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ολυμπιακό με 58-82, για την πρώτη φάση των play-offs.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αγωνίστηκε για ακόμα μία φορά με σημαντικά προβλήματα. Οι Χόρκλερ και Σανόγκο ήταν εκτός 12άδας, οι Χρηστίδης και Σλούκας δεν αγωνίστηκαν, ενώ ο Χάγκινς, ο οποίος έκανε «νταμπλ νταμπλ» με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ (συν 6 ασίστ), έπαιξε με πρόβλημα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-8, πριν ο ΑΡΗΣ μειώσει σε 7-0. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 9-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ ήταν άστοχος και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +16 (21-37). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 27-39, πριν το 27-42 του ημιχρόνου.

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν επέτρεπε στον ΑΡΗ να σκοράρει και η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (33-58). Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 41-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο ρυθμός έπεσε και η διαφορά παρέμεινε στα επίπεδα των 20 πόντων, με τον Ολυμπιακό να κρατάει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 27-42, 41-60, 58-82.