Ο Σάββας Καμπερίδης στάθηκε περισσότερο στο κακό δεύτερο ημίχρονο του ΑΡΗ, τονίζοντας ότι είναι αδικαιολόγητο να δέχεται η ομάδα 56 πόντους σε ένα εικοσάλεπτο.

Ο τεχνικός των «κίτρινων» επεσήμανε αρχικά: "Όλοι ξέραμε πόσο πολύ χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη. Όπως και να ‘χει, πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες και τους συνεργάτες μου. Η ομάδα μπήκε στον αγώνα με τη σωστή νοοτροπία. Είχαμε πει ότι πρέπει να παίξουμε σκληρά και να επιβάλλουμε το παιχνίδι μας από την άμυνα και νομίζω ότι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου το καταφέραμε.

Στο δεύτερο μέρος, οι αλλαγές στις άμυνες που επέλεξε ο κόουτς του Ηφαίστου, αλλά και η δική μας χαλάρωση, έβαλαν τον Ήφαιστο στο παιχνίδι. Είναι αδικαιολόγητο για μας να δεχόμαστε 56 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά από μια ομάδα που μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα εξαιρετική αμυντικά, αλλά δεν δείχνει να έχει τόσο μεγάλη ικανότητα να ανεβάσει το σκορ στην επίθεση.

Αυτό είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει και να μπορέσουμε να το διορθώσουμε στα επόμενα παιχνίδια, γιατί καταλαβαίνουμε όλοι, ότι ειδικά στους εκτός έδρας αγώνες, αν έχεις τέτοια παρουσία, δεν μπορείς να διεκδικήσεις τη νίκη. Έχουμε ακόμα έξι παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε καθένα απ’ αυτά”.

Σε ερώτηση για το ότι ο ΑΡΗΣ για άλλη μια φορά δεν χρησιμοποίησε σωστά τα ομαδικά φάουλ, είπε: "Καταρχάς, ο Smith ήταν βασικός μας στόχος και είπαμε ότι αυτός θα προσπαθήσει να γυρίσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν ήμασταν όσο συνεπείς έπρεπε σ’ αυτό. Το θέμα των φάουλ έχει να κάνει περισσότερο με το πως εκτιμούμε τις φάσεις. Θα πρέπει να είμαστε λίγο πιο έξυπνοι, να χρησιμοποιήσουμε τα φάουλ για να αποφεύγουμε εύκολα καλάθια".

Ρωτήθηκε για την βελτίωση της απόδοσης του Toarlyn Fitzpatrick και τη σημερινή (07/03) εμφάνισή του και απάντησε: "Ήταν πολύ εύστοχος σήμερα (07/03) και βοήθησε πολύ την ομάδα. Νομίζω ότι ήταν ένας από τους τρόπους που επιλέξαμε να επιτεθούμε απέναντι στην 1-3-1 ζώνη. Θέλαμε να βάλουμε την μπάλα στα χέρια των σουτέρ μας στις γωνίες. Το πετύχαμε αυτό με τον Fitzpatrick σε σημαντικό βαθμό. Είναι σε καλή κατάσταση. Δεν περισσεύει κανένας παίκτης. Πρέπει να είναι όλοι έτοιμοι για τα επόμενα παιχνίδια για να φέρουμε τις νίκες που θέλουμε".

Μανωλόπουλος: "Η εμφάνισή μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπή για την ομάδα μας"

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος απέδωσε την ήττα της ομάδας του στο κάκιστο πρώτο ημίχρονο.

Ο προπονητής του Ηφαίστου δήλωσε: "Συγχαρητήρια στον ΑΡΗ για τη νίκη. Αν θέλουμε να αναλύσουμε το παιχνίδι, είναι κάτι πολύ εύκολο και με λίγες λέξεις. Στο πρώτο ημίχρονο εμείς δεν υπήρχαμε καθόλου και στο δεύτερο παλέψαμε για τη νίκη, αλλά ήταν πολύ αργά.

Ο ΑΡΗΣ ήταν πολύ καλός σήμερα (07/03). Από την αρχή του παιχνιδιού μπήκε αποφασισμένος. Εμείς καθόλου. Νομίζω ότι η εμφάνισή μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπή για την ομάδα μας, γιατί δεν έχουμε δείξει τέτοιο πρόσωπο.
Εννοείται ότι ο ΑΡΗΣ ήταν καλός και μας πίεσε, αλλά εμείς δεν έχουμε δείξει ότι μπορούμε να παίξουμε τόσο άσχημα.

Μιλήσαμε στα αποδυτήρια. Νομίζω ότι τα παιδιά μπήκαν αποφασισμένα, αλλά ήταν αργά. Μια τέτοια διαφορά, δεν μπορείς να την καλύψεις εύκολα. Κάποια στιγμή μείναμε για κάποια ώρα στους 9-10 πόντους, αλλά δεν μπορέσαμε παραπάνω.

Καλή συνέχεια στον ΑΡΗ. Εύχομαι τα καλύτερα. Εμείς πρέπει να καταλάβουμε ότι έχουμε πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Παίζουμε με ομάδες που ‘καίγονται’ και η νοοτροπία μας πρέπει να είναι σαν αυτή του δευτέρου ημιχρόνου και όχι σαν αυτή του πρώτου".