Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα από το Λαύριο Megabolt με 69-73 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Για ακόμα μία φορά η ομάδα μας ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Νωρίτερα, είχε καταφέρει να ανατρέψει το -9 στο σκορ και να φέρει το ματς στα ίσια, όμως στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 10-13, αλλά με 8 πόντους του Χάνλαν και 6 από τους Κώττα, Λόκετ, ο ΑΡΗΣ πέρασε με 22-19 στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 32-38, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα σερί 9-0 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 41-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ μπλοκαρίστηκε επιθετικά και το Λαύριο προηγήθηκε με 48-57. Όμως η ομάδα μας με καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά με τον Γουίλιαμς, έκανε ένα επιμέρους 14-4 και πέρασε με 62-61. Ένα επιθετικό φάουλ και μία τεχνική ποινή έδωσαν την ευκαιρία στο Λαύριο να περάσει με 62-65. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 68-69, αλλά δεν ολοκλήρωσε θετικά τις τελευταίες επιθέσεις του με αποτέλεσμα το τελικό 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73.