Σε ένα συναρπαστικό εξέλιξη παιχνίδι, με πολλές ανατροπές, ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Ιωνικό με 79-75, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε διαφορά 12 πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά. Μάλιστα, 2’’ πριν το τέλος προηγήθηκαν με 71-75, όμως ο ΑΡΗΣ βγάζοντας καλές άμυνες και κάνοντας ένα 8-0, πήρε την 6η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα του αγώνα (6-6). Ο ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75 και πήρε διαφορά έξι πόντων στο δεκάλεπτο (17-11). Στη δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός με ένα σερί 0-9 πέρασε με 19-20 και έκλεισε το ημίχρονο στο 31-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ βελτίβσε την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση μετέτρεψε το 33-37 σε 54-42 με επιμέρους σκορ 21-5. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν τβην περίοδο στο +9 (61-52).

Με ένα γρήγορο 0-12 ο Ιωνικός πέρασε με 61-64 και ο αγώνας έγινε... θρίλερ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 71-75, όμως ο ΑΡΗΣ αρνήθηκε να παραδοθεί. Τζούστον και Χάνλαν έφεραν το ματς στα ίσια και Κ΄παουαν, Τζούστον πέτυχαν μεγάλα καλάθια, «καθαρίαοντας» τον αγώνα.

Ο Άντονι Κάουαν με 25 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος του ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75.