Σε έναν αγώνα με μεγάλη συγκινησιακή φόρτιση, λόγω της δολοφονίας του Άλκη Καμπανού, ο ΑΡΗΣ πάλεψε απέναντι στον Ολυμπιακό και τα προβλήματά του, πριν ηττηθεί με 76-87, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, ενώ οι παίκτες έκαναν προθέρμανση με φανέλες που είχαν αποτυπωμένα τα τελευταία λόγια του Άλκη πριν δολοφονηθεί, «Σας παρακαλώ, μη με χτυπάτε άλλο». Στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης ο αγώνας διακόπηκε και οι καλαθοσφαιριστές και τα τεχνικά επιτελεία των δύο ομάδων απέτισαν φόρο τιμής στον 19χρονο φίλο του ΑΡΗ, αφήνοντας λουλούδια πάνω σε μία φανέλα με το όνομά του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΡΗΣ «επέστρεψε» από μία διαφορά 20 πόντων, χάρη στην άμυνά του και τον Ολιβιέ Χάνλαν που τελείωσε το ματς με 35 πόντους. Μείωσε στους 7 πόντους, αλλά δεν είχε χρόνο για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Όλα αυτά, με δεδομένες τις απουσίες των Κέλι, Πουλιανίτη, Σχίζα, Σιδηροηλία, αλλά και την ανετοιμότητα, λόγω ασθένειας του Πετανίδη, κάτι που ανάγκασε τον Γιάννη Καστρίτη να χρησιμοποιήσει μόλις οκτώ καλαθοσφαιριστές.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-25 και στη δεύτερη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (20-40). Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-51.

Στο 22’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πάλι στο +20 (35-55), αλλά από εκείνο το σημείο ο ΑΡΗΣ βελτίωσε την άμυνά του και άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους 12 πόντους (50-62) στο 30’.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε στο +15 (53-68 στο 32’), όμως ο ΑΡΗΣ δεν τα παράτησε. Αρχικαά μείωσε στους 10 πόντους (60-70) και στη συνέχεια στους 7 (73-80), όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87.