Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 73-68 στο «Nick Galis Hall», για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι «κίτρινοι» παρουσίασαν κακή εικόνα σε μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού. Προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, όταν βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους, όμως δεν κατάφεραν να την ολοκληρώσουν.

Με 2/2 τρίποντα του DeCosey, η ομάδα μας προηγήθηκε με 8-2, διατηρώντας ένα προβάδισμα επτά πόντων, 11-4 και 13-6. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη, αλλά και την επιθετική δυστοκία των παικτών του ΑΡΗ, έκαναν ένα σερί 0-8 και πέρασαν μπροστά με 13-14, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, με 15-18.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, Φλιώνης και Chalmers συμπλήρωσαν δυο φάουλ και οι διαιτητές, οι οποίοι σφύριζαν με διαφορετικά κριτήρια, χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Σάββα Καμπερίδη, που διαμαρτυρήθηκε για κάποιες αποφάσεις τους. Ο ΑΡΗΣ συνέχιζε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην επίθεση, η ΑΕΚ ήλεγξε το ρυθμό και πήρε μια διαφορά επτά πόντων, 20-27. Η ομάδα μας μείωσε σε 27-29, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 27-34 στο ημίχρονο.

Η αθηναϊκή ομάδα είχε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας διαφορά 15 πόντων, 36-51, με πρωταγωνιστή τον Lojeski. Η εικόνα του ΑΡΗ άρχισε να αλλάζει στο τέλος του δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ 13-4, μείωσε σε 49-55, λίγο πριν το φινάλε της περιόδου (49-57).

Οι «κίτρινοι» δεν έδωσαν συνέχεια στην καλή παρουσία του τρίτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 55-67 στο 36’. Παρόλα, αυτά πλησίασαν στους έξι πόντους, 64-70, 1’13’’ πριν τη λήξη και ανέκτησαν κάποιες ελπίδες για ανατροπή. Ο Chalmers έπαιξε καλή άμυνα πάνω στον Langford και ο DeCosey έκανε το 66-70 στα 39’’. Ο Langford αστόχησε σε δυο βολές στα 32’’ και στην επόμενη κατοχή του ΑΡΗ, ο Chalmers επιχείρησε μπάσιμο, αλλά δέχθηκε τάπα από τον Χρυσικόπουλο. Ο Maciulis στα 23,7’’ έκανε το 66-72 με 2/2 βολές. Με 2/3 βολές ο Little μείωσε σε 68-72, κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Moses έκλεψε τη μπάλα, κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 6(1), Σλαφτσάκης 3, Φλιώνης 8(2), Milosevic 9 (13 ριμ.), Χαριτόπουλος 3, Κουζέλογλου 6 (7 ριμ.), Καλαϊτζίδης, Chalmers 16(2), Dragicevic 2, Little 7(1), DeCosey 8(2).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Macon Jr. 11(1), Langford 8, Maciulis 9(1), Jankovic 2, Χρυσικόπουλος 9, Ζήσης 3(1), Γκίκας, Μωραΐτης 3(1), Μαυροειδής 4, Lojeski 16(3), Ρογκαβόπουλος 3(1), Kingsley 5.