Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 90-69 στο κλειστό "Δημήτρης Τόφαλος", σε εξ αναβολής παιχνίδι, για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι "κίτρινοι" ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Τα συνεχόμενα λάθη, ωστόσο, απόρροια της κούρασης, που προκάλεσε η φθορά με τα φάουλ, τα οποία χρεώθηκαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν τη νίκη ως το τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι κέρδισαν 16 φάουλ στο πρώτο μέρος και εκτέλεσαν 19 βολές, έναντι 10 φάουλ του ΑΡΗ και έξι βολών.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 0-7. Η ομάδα της Πάτρας, περνώντας την μπάλα μέσα στη ρακέτα, ισοφάρισε σε 11-11, αλλά οι “κίτρινοι” ξέφυγαν και πάλι με 14-22, πριν το 19-26, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι διαιτητές άρχισαν να “φορτώνουν” τους παίκτες του ΑΡΗ με φάουλ και σε συνδυασμό με την άνοδο της απόδοσης της ομάδας της Πάτρας και ειδικά των αδερφών Grant, ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 31-29. Οι “κίτρινοι” διατήρησαν τον έλεγχο έως τα μέσα του ημιχρόνου, έχοντας το προβάδισμα με 34-37, όμως δέχθηκαν ένα επιμέρους σκορ 15-3 ως το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 49-40.

Ο Σάββας Καμπερίδης εφάρμοσε άμυνα ζώνης και αυτό αποσυντόνισε τους γηπεδούχους, πριν προηγηθούν με 51-40. Με σερί 11-0, ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 51-51, έχοντας πρωταγωνιστή τον Dragicevic. Η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε εκ νέου με 63-53 στο 28', όμως η ομάδα μας κατάφερε να πλησιάσει στους πέντε πόντους, 65-60, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Οι “κίτρινοι” προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, μείωσαν σε 65-60 και 67-62, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά έκαναν συνεχόμενα λάθη και είχαν κακές επιλογές, δίνοντας το δικαίωμα στον Προμηθέα να ξεφύγει με 74-64 (34’).  Λανθασμένες αποφάσεις της ομάδας μας, τις μετέτρεψαν σε εύκολα καλάθια οι Πατρινοί, οι οποίοι πήραν διαφορά 18 πόντων (82-64) στο 36’, βάζοντας τίτλους τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Agbelese 14, Jerai Grant 12, Λούντζης 6, Evans 10(2), Αγραβάνης Δ. 11(2), Αγραβάνης Γ. 4(1), Ford 3, Χριστοδούλου 4, Jerian Grant 18(1), Αθηναίου 4(1), Γιαννόπουλος 2, Μπαζίνας 2.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 7(2), Σλαφτσάκης, Φλιώνης 5(1), Milosevic 4, Χαριτόπουλος 4(1), Κουζέλογλου 7(1 τρ., 7 ριμ.), Καλαϊτζίδης, Chalmers 6, Dragicevic 18(8 ριμ.), Little 3(1), DeCosey 15(1).