Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ιωνικό Νίκαιας Affidea με 72-77 στο «Nick Galis Hall», για την 4η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Εκτός από τον Λευτέρη Μποχωρίδη, που έχει υποβληθεί σε επέμβαση στον καρπό του αριστερού του χεριού, δεν αγωνίστηκε και ο Jaylen Morris, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Η επιλογή του Σούλη Μαρκόπουλου στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν να περάσει η μπάλα μέσα στο καλάθι στους Dragicevic και Milosevic και αυτό απέδωσε για την ομάδα μας, η οποία προηγήθηκε με 12-7 στο 4’ και με 13-9 στο 5’. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με σερί 0-8 πέρασαν μπροστά με 13-17 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με 21-24.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ομάδα της Νίκαιας ξέφυγε με 23-29, όμως ο ΑΡΗΣ, παίζοντας με τους Talton και Φλιώνη ταυτόχρονα στην πεντάδα, έτρεξε ένα σερί 13-0 και πήρε διαφορά επτά πόντων, 36-29 στο 15’, εκμεταλλευόμενος και την πολύ καλή του περιφερειακή άμυνα. Ο Ιωνικός αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδ,η απέκτησε και πάλι το προβάδισμα με 42-43, λίγο πριν ο Gecevicius διαμορφώσει με βολές το 44-43, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε να χάνει με 45-50, αλλά με μπροστάρη τον Φλιώνη κατάφερε να ανακτήσει την πρωτοπορία με 58-56 στο 28’. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο στο 60-61, με τους διαιτητές να μην σφυρίζουν με τα ίδια κριτήρια σε αυτό το διάστημα.

Με τους Χαραλαμπόμπουλο και Μπατή να ευστοχούν από τη γραμμή των 6,75, η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε με 62-71, στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Talton με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 68-73 στο 37’. Ο ΑΡΗΣ πλησίασε ακόμη περισσότερο, 71-75, 1’39’’ πριν τη λήξη, όμως έχασε ευκαιρίες να ρίξει κι άλλο τη διαφορά. Ο Σακελλαρίου κέρδισε φάουλ στα 3,9’’ και πήγε στη γραμμή των βολών. Έχασε την πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη (72-75) και ο Ιωνικός κατέκτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Φλιώνης 11 (1/2 δπ., 3/6 τρ., 4 ριμ., 4 ασ.), Milosevic 9 (1 τρ., 6 ριμ.), Σακελλαρίου 1, Σιδηροηλίας, Talton 16 (2/2 β., 7/10 δπ., 4 ασ., 2 κλ.), Gecevicius 9 (1 τρ., 6 ασ.), Gagic 7 (3 ριμ., 2 ασ.), Σλαφτσάκης 2, Dragicevic 17 (3/6 β., 7/12 δπ., 5 ριμ.).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ AFFIDEA (Νίκος Βετούλας): Jones 4, Stith 5(1), Χαραλαμπόπουλος 14(2), Μπατής 6(2), Lawrence 5, Burtt 24(2), Μαυροκεφαλίδης 16(1), Schaftenaar, Κατούφας, Κώττας 3, Δημάκος.