Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τη Λάρισα με 92-78 στο κλειστό της Νεάπολης της θεσσαλικής πόλης, για την 3η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι “κίτρινοι” εμφανίστηκαν, χωρίς διάθεση στην άμυνα και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, χτυπώντας τον αντίπαλο μέσα στη ρακέτα με Milosevic και Dragicevic και προηγήθηκε με 11-15 στο 6' και με 13-17, ένα λεπτό αργότερα, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-24.

Πήρε διαφορά έξι πόντων, 21-27 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Gecevicius να δίνει κι αυτός επιθετικές λύσεις, όμως η κακή αμυντική της λειτουργία έδωσε το δικαίωμα στη θεσσαλική ομάδα να περάσει μπροστά με 32-29, με σερί 7-0. Η ομάδα της Λάρισας ήταν μπροστά με 44-38 στο 19', αλλά ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 7-0 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 44-45. Οι “κίτρινοι” είχαν την ατυχία να χάσουν με τραυματισμό τον Morris που δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Με τον ΑΡΗ να εξακολουθεί να αντιμετωπίζει σοβαρά αμυντικά προβλήματα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 68-59 στο 27', αλλά η ομάδα μας μείωσε σε 69-66, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (71-66).

Με πρωταγωνιστή τον Reynolds, η Λάρισα δημιούργησε διψήφιο προβάδισμα, 76-66 στο 31' και σ' εκείνο το σημείο ο Σούλης Μαρκόπουλος γύρισε την άμυνα σε ζώνη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να “ροκανίσει” η ομάδα μας τη διαφορά, 76-71 στο 33' και 80-75 στο 35'. Οι Λαρισαίοι προηγήθηκαν με 85-77, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Dragicevic με 1/2 βολές μείωσε σε 85-78, αλλά το τρίποντο του Berhanemeskel, 1'36'' πριν το φινάλε (88-78), έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της θεσσαλικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-45, 71-66, 92-78

ΛΑΡΙΣΑ (Βασίλης Φραγκιάς): Hamilton 16 (1 τρ., 9 ριμ.), Reynolds 17 (2 τρ., 13 ασ.), Χείλαρης 6(1), Berhanemeskel 13(3), Τσιλούλης 1, Harris 7(1), Floyd, Παπαντωνίου 16 (2 τρ., 8 ασ.), Parks 16 (15 ριμ.).

ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Φλιώνης 6(2), Milosevic 23 (8/13 δπ., 7/8 β/., 10 ριμ.), Σακελλαρίου, Talton 10 (4 ασ.), Gecevicius 16 (4/4 β., 4/8 τρ., 8 ασ.), Gagic 4, Σλαφτσάκης 3, Dragicevic 16 (4/6 β., 6/9 δπ., 11 ριμ., 4 ασ., 5 λ.), Morris, Βουλγαρόπουλος.