Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 84-67 στο "Νίκος Γκάλης" της Αθήνας, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ένα "νεκρό" διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα, καθώς οι "κίτρινοι" που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Dragicevic και Milosevic έμειναν πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο δεύτερο εικοσάλεπτο.

Παρά τις απουσίες, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με 8-10 στο 7', έπειτα από καλάθι του Shuler. Πήρε διαφορά πέντε πόντων, 9-14, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους "κίτρινους" μπροστά με 15-16.

Ο ΑΡΗΣ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι τα μέσα της δεύτερης περίοδου. Με καλάθι και φάουλ του Σλαφτσάκη απέκτησε ένα προβάδισμα επτά πόντων, 15-22 στο 13' και λίγο αργότερα ήταν στο +5, με 22-27. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του έχασαν τη συγκέντρωσή τους και η ΑΕΚ μ' ένα σερί 16-0, ξέφυγε με 38-27 στο 18, διαφορά που διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (42-31).

Με τους Moreira και Langford να δίνουν λύσεις, οι γηπεδούχοι είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου διψήφιο προβάδισμα, το οποίο έφτασε και τους 16 πόντους, 56-40 στο 27' με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 63-48.

Ο Σταμάτης με τρίποντο έκανε το 63-51 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά η ΑΕΚ, χάρη στην επιθετική της πολυφωνία, ξέφυγε πάλι με 71-53 στο 34', βάζοντας τέλος στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Moreira 14, Langford 16, Maciulis 10, Γιάνκοβιτς 2, Κατσίβελης 9(1), Χρυσικόπουλος 13(2), Ζήσης 11, Γκίκας 7, Μαυροειδής 2, Ρογκαβόπουλος, Kingsley

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 4, Σταμάτης 6(1), Σλαφτσάκης 6, Φλιώνης 7(1), Χαριτόπουλος 4, Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 13 (9/11 β., 2/5 δπ., 12 ριμ.), Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 2, Chalmers 16 (2/2 β/., 1/3 δπ., 4/7 τρ.), Little 1, DeCosey 8.