Την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΡΗΣ, επικρατώντας της Λάρισας με 88-84 στο κλειστό της Νεάπολης,σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Milosevic και τον Dragicevic που αποχώρησε με πρόβλημα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι “κίτρινοι” κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό διπλό, κάνοντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 0-9 και με 3-13. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και με αιχμή τον Rush που βρήκε ελεύθερα σουτ (13 πόντους στην πρώτη περίοδο) ισορρόπησαν τον αγώνα, μειώνοντας σε 15-18 και σε 21-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η θεσσαλική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο με 31-25, αλλά ο ΑΡΗΣ με ένα γρήγορο 5-0, πλησίασε στον πόντο, 31-30. Η Λάρισα, ωστόσο, χάρη στην ευστοχία της από την περιφέρεια απέκτησε και πάλι ένα προβάδισμα επτά πόντων, 37-30 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Παρότι έχασε με τραυματισμό στο γόνατο τον Dragicevic στις πρώτες επιθέσεις του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις από τους Shuler και Σλαφτσάκη και ανέκτησε την πρωτοπορία με 59-61, ύστερα από τρίποντο του Κουζέλογλου στο 26'. Ο Shuler έφτασε τους 13 πόντους, όμως η Λάρισα με σουτ από την περιφέρεια έκλεισε την περίοδο στο +2, 68-66.

Με σερί 7-0, η Λάρισα ξέφυγε με 75-66 στο 33', οι παίκτες του ΑΡΗ, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Μείωσαν σε 75-74, απαντώντας μ' ένα σερί 8-0 και η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι στο τελευταίο εξάλεπτο. Οι “κίτρινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 82-78. Shuler και Κουζέλογλου έφεραν τον αγώνα στα ίσια, 82-82 και ο Σταμάτης με τρίποντο έβαλε τον ΑΡΗ με μπροστά με 82-85. Ο Brown αστόχησε και ο Chalmers με νέο τρίποντο έγραψε το 82-88 στα 24'' πριν τη λήξη. Ο Berry με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 84-88, αφού αστόχησε στη βολή. Η Λάρισα κέρδισε την κατοχή με επιθετικό ριμπάουντ, όμως ο Chalmers έκλεψε και κέρδισε φάουλ στα 7,2’’ πριν το φινάλε και παρότι έχασε τις βολές, ο ΑΡΗΣ είχε τον αέρα των τεσσάρων πόντων, που του έδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 47-42, 68-66, 84-88

ΛΑΡΙΣΑ (Λίνος Γαβριήλ): Brown 14(2), Goodwin 3, Webb 15(3), Rush 20(3), Smith 12, Berry 8(1), Καμπερίδης 5(1), Μούρτος 1, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 6(2).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 18 (3/5 β., 2/4 δπ., 3/5 τρ.) Σταμάτης 6(2), Σλαφτσάκης 12 (4/5 β., 4/6 δπ.), Φλιώνης, Χαριτόπουλος 5(1), Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 15 (6/8 δπ., 1/4 τρ., 6 ριμ., 4 ασ.), Chalmers 13 (3/6 β., 2/4 δπ., 2/4 τρ.), Dragicevic 11 (1/1 β., 5/6 δπ.), Little 2, DeCosey 6.