Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ιωνικό Hellenic Coin με 68-64, στο κλειστό του "Πλάτωνα", για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και πρώτης για το 2021. Οι "κίτρινοι", που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Milan Milosevic και Vladimir Dragicevic, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους στο πρωτάθλημα, καθώς στα τελευταία λεπτά τους κόστισαν κάποια λάθη, αλλά και η αστοχία τους.

Το ξεκίνημα της ομάδας μας ήταν κακό, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 10-3 και να αποκτήσουν τον έλεγχο του αγώνα, κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες κοντά στο καλάθι. Χάρη στη βελτίωση στην αμυντική του λειτουργία, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 14-12 στο 8', με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-14.

Με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Σάββας Καμπερίδης, κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στον Ιωνικό στη δεύτερη περίοδο και σε συνδυασμό με την καλή επιθετική παρουσία των Shuler και Little, ο ΑΡΗΣ ισορρόπησε το παιχνίδι. Το 26-19 έγινε 33-32, ένα λεπτό πριν τη λήξη, ενώ η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 33-34, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους που ολοκληρώθηκε ισόπαλο, 34-34.

Η τρίτη περίοδος είχε αρκετές διακυμάνσεις. Με τον Shuler να παραμένει ζεστός, η ομάδα μας πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 50-51, πριν η ομάδα της Νίκαιας ανακτήσει το προβάδισμα με 53-51, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Pridgett, σχεδόν με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 64-59 και με 66-61 στο 35', αλλά ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 66-64 στο 37’ και έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά, καθώς ο Shuler ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων, επιστρέφοντας στο παρκέ, μετά τον τραυματισμό του, που τον κράτησε για μερικά λεπτά στον πάγκο. Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 68-64, στο 38. Στη συνέχεια υπέπεσε σε βήματα περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, αλλά οι "κίτρινοι" αστόχησαν σε δυο επιθέσεις. Ο Κουζέλογλου έχασε λέι απ μόνος του στον αιφνιδιασμό στα 35'', και στα 16,7'' ο Little έβγαλε άλλη μια άμυνα. Ο Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ, ο Little δεν βρήκε στόχο σε τρίποντο κι εκεί χάθηκαν και οι τελευταίες ελπίδες του ΑΡΗ για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 53-51, 68-64

ΙΩΝΙΚΟΣ HELLENIC COIN (Βαγγέλης Αγγέλου): Smith 14(3), Πετρόπουλος, Pridgett 5, Fitzpatrick 15(1), Elmore 3(1), Μαυροκεφαλίδης 10, Hollowell 7(1), Muhaymin, Τολιόπουλος 9(3), Χουγκάζ 5.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 18 (3/4 β., 3/3 δπ., 3/9 τρ,), Σταμάτης 8(2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 8, Καλαϊτζίδης 3(1), Chalmers 4(1), Little 9(1), DeCosey 8.