Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα με 84-81 στη Λάρισα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε πίσω με 10 πόντους αλλά πέρασε με 77-79, χάνοντας τη νίκη και από αρκετές αμφισβητούμενες φάσεις.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κάουαν, Χάνλαν, Νετζήπογλου, Ουίλιαμς και Κέλι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-2 αλλά Χάνλαν και Κάουαν μείωσαν σε 12-10. Ο Χάνλαν έφτασε τους 10 πόντους για το 17-15 και ο δεκάλεπτο έληξε στο 22-19.

Η Λάρισα έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (33-23) αλλά γυρίζοντας την άμυνά του σε ζώνη και με ένα σερί 9-0 ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 33-32. Κάουαν και Σιδηροηλίας κράτησαν τους «κιτρινόμαυρους» (41-39) αλλά με τους γηπεδούχους να φτάνουν τις 23 βολές, το ημίχρονο έληξε 45-41.

Ο Χάνλαν με τρίποντο έγραψε το 50-46 με τρίποντο  αλλά η Λάρισα κράτησε το προβάδισμα (59-50 και 63-53) καιο το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 66-56.

Σιδηροηλίας και Κέλι μείωσαν σε 67-61 και με τρίποντο ο Χάνλαν έκανε το 69-64. Με αμφισβητούμενο φάουλ και νέα τεχνική ποινή οι γηπεδούχοι έκαναν το 73-64. Σιδηροηλίας και Κέλι έκαναν ένα σερί 7-0 και ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 73-70 στο 35’. Ο Κάουαν μείωσε στον πόντο (73-72) και ο Κέλι έκανε το 77-76.

Ο Κάουαν με καλάθι και φάουλ έγραψε το 77-79 αλλά ένα 5-0 της Λάρισας έγραψε το 82-79. Ο Κέλι έχασε δύο βολές και ο Μούντι τον μιμήθηκε. Στα 14.4’’ πριν το τέλος ο Γουίλιαμς έγραψε το 82-81. Ο Λόκετ έκλεψε αλλά οι διαιτητές δεν έδωσαν το φάουλ στον Κάουαν και καταλόγισαν… τζάμπολ! Ο Μούντι πέτυχε 2/2 βολές για το 84-81 στα 4.2’’ και ο Καμάρας αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81.