Ο ΑΡΗΣ επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας τον Απόλλωνα Πάτρας Oscar με 70-56, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη εμφάνισε και πάλι το γνωστό αμυντικό πρόσωπό της, στοιχείο που ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για να έρθει η νίκη με διαφορά 14 πόντων.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν και ο Τζέιμς Κέλι με 18 πόντους οδήγησαν στο σκοράρισμα, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ζίριους Ουίλιαμς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Με όπλο την άμυνα ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 2-6 σε 13-6. Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-15 και στο δεύτερο πήραν διαφορά 8 πόντων (24-16). Ο Απόλλων «επέστρεψε» και μείωσε σε 26-24, αλλά ο ΑΡΗΣ κράτησε τα ηνία και έκλεισε το ημίχρονο στο 39-30.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ξέσπασμα στην αρχή της τρίτης περιόδου και πήρε διψήφια διαφορά (46-32). Με καλή άμυνα, δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 56-46.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο ΑΡΗΣ ήταν μπροστά με 62-48 και ένα τρίποντο του Χάνλαν στα 1.37 πριν από τη λήξη έγραψε το 67-54, σβήνοντας κάθε αμφιβολία για τον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56.