Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 82-66 στο Ιβανώφειο, για τη 2η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν σε άσχημη μέρα, πλήρωσαν την κούρασή τους, αλλά και την απουσία του τραυματία Λευτέρη Μποχωρίδη.

Η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, χωρίς ένταση στην άμυνα και επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελέγξουν το ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-2 στο 3’ και πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, 18-8 στο 7’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-15, με τον ΑΡΗ να βρίσκει λύσεις από τον Morris και εκτός όλων των άλλων, να αντιμετωπίζει πρόβλημα και στο ριμπάουντ.

Με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό παίκτη και συμπαραστάτη του τον Φλιώνη, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 22-19, στις αρχές της δεύτερης περιόδου και μέχρι το 15’ ήταν κοντά στο σκορ (29-23). Με επιμέρους σκορ 8-2 ο Ηρακλής πήγε στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ με 37-25, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «κίτρινων».

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά ένα διψήφιο προβάδισμα που έφτασε και τους 16 πόντους, 55-39, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να εξακολουθούν να έχουν κακή αμυντική λειτουργία. Το δεκάλεπτο έληξε 64-47, με την ομάδα μας να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στην τέταρτη περίοδο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-25, 64-47, 82-66.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 5( 1), Okereafor 8, Shuler 12 (2/2 β., 2/6 δπ., 2/5 τρ., 6 ασ., 3 κλ.), Davis 6, Κακαρούδης 4, Ζάρας, Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Hanlan 17 (4/7δπ., 3/7τρ., 4ρ., 4ασ.), Garrett 17 (3/6 β., 7/8 δπ., 15 ριμ., 2 κοψ.), Smith 13 (1/1β., 3/3δπ., 2/4τρ., 8ρ., 3ασ.).
ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Βλάσιος, Φλιώνης 10 (1/1β., 3/5 δπ., 1/3τρ., 3ρ., 5 ασ.), Milosevic 2, Σακελλαρίου, Σιδηροηλίας, Talton 4, Gecevicius 3(1), Gagic 15 (5/7 β., 5/7 δπ., 5 ριμ.), Σλαφτσάκης 1, Dragicevic 7 (7 ριμ., 2 ασ.), Morris 23 (4/5 β., 8/16 δπ., 1/3 τρ., 7 ριμ., 2 ασ., 2 κλ.), Βουλγαρόπουλος 1.