Ο ΑΡΗΣ κέρδισε τη Λάρισα με 82-70 στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Μ’ αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη εξασφάλισε την είσοδό της στα play off, μετά από πέντε χρόνια. Μία νίκη που ήρθε χάρη στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν στομεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι».

Έρικ Λόκετ, Σακούρ Τζούστον και Άντονι Κάουαν έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, όμως ο ΑΡΗΣ βρήκε λύσεις από σχεδ/όν όλους τους παίκτες του για να φτάσει στη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα. Με τρίποντα των Κάουαν και Ουίλιαμς προηγήθηκε με 6-0 και πέντε σερί πόντοι του Τζούστον έγραψαν το 13-4. Ο ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-14.

Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (31-19 με σερί 5-0), όμως η Λάρισα μείωσε σε 32-26. Με τον Σχίζα να φτάνει τους 7 πόντους, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο +14 (44-30), πριν το 44-35 του ημιχρόνου.

Η Λάρισα μείωσε σε 44-39 αλλά με έξι σερί πόντους του Τζούστον, ο ΑΡΗΣ ξαναπήρε διαφορά (54-45) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 56-48.

Ο Τζούστον έφτασε τους 18 πόντους για το 60-48 και με τον Κέλι να σκοράρει ο ΑΡΗΣ έκανε το 67-53. Ο Κάουαν πέτυχε δύο κρίσιμα τρίποντα για να κρατήσει τον ΑΡΗ σε διψήφια διαφορά (73-60). Η Λάρισα μείωσε σε 77-70, αλλά ο Λόκετ «καθάρισε» το ματς με τρεις πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70.