Ο ΑΡΗΣ ήταν ο νικητής τοπυ ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, τον οποίο κέρδισε με 77-76 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Για να φτάσει στη 10η νίκη του στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη χρειάστηκε να κάνει δύο μεγάλες ανατροπές στην τέταρτη περίοδο. Στο ξεκίνημά της βρέθηκε να χάνει με διαφορά 11 πόντων (55-66), ενώ στο 38’ υπολειπόταν πέντε πόντων του αντιπάλου. Ωστόσο, με μεγάλες άμυνες και μεγάλα σουτ και παρά την αστοχία στις βολές (15/31), έφτασε στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-15 και 13-21 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 9-0 και τον Κάουαν να φτάνει τους 10 πόντους, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-21.

Ηστη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα (34-31, 37-33) και πήγαν στα αποδυτήρια με το 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 49-45, με τον Νετζήπογλου να φτάνει τους 16 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί με μεγάλη ευστοχία και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 55-64.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +11 (55-66), όμως ο Κάουαν και ο Γουίλιαμς πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα για να μειώσουν σε 61-66. Ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά στον πόντο (6566) και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 69-69, όμως ο αντίπαλος έκανε ένα 0-5 που του έδωσε προβάδισμα (69-74). Η άμυνα του ΑΡΗ έσφιξε ξανά και ο Πουλιανίτης με τρίποντο έκανε το 75-74. Ο Κέλι αστόχησε σε δύο βολές, ο Λοβ τις έβαλε για το 75-76, όμως ο Κάουαν ήταν εύστοχος από τη γραμμή. Ο ΠΑΟΚ έχασε το τελευταίο σουτ και ο ΑΡΗΣ έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76.