Ο ΑΡΗΣ midea πέτυχε την πρώτη νίκη του στη φετινή Basket League, μ 70-77 επί του Απόλλωνα Carna, στο κλειστό της Περιβόλας.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο σε όλο το σημείο του αγώνα και άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος του αγώνα. Ο Γκάλινατ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ Midea.

Με σκορ από τους Σανόγκο και Καρ ο ΑΡΗΣ Midea προηγήθηκε με 0-5. Με καλάθι και φάουλ ο Γκάλινατ έγραψε το 4-10 και οι Καρ, Τολιόπουλος το 4-14. Ο Μποχωρίδης ανέβασε τη διαφορά στους 12 στο 6’ (4-16). Ο Απόλλων μείωσε σε 13-20 αλλά με τρίποντο ο Χάρελ έκανε το 13-23, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Μποχωρίδης και Γκάλινατ έφεραν το 14-28 και ο Ντε Σόουζα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους το 14-32, στο 14’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 23-35 αλλά ο ΑΡΗΣ Midea κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 14 πόντων, με τον Γκάλινατ να σκοράρει (27-41). Με συνεχόμενα τρίποντα οι Αχαιοί έκαναν το 35-43 του ημιχρόνου.

Μποχωρίδης και Ντε Σόουζα έκαναν το 35-49 με σερί 0-6. Ο Τολιόπουλο με τρίποντο έβαλε στοπ στο μικρό σερί του Απόλλωνα (39-52) και ο Γκάλινατ με τον ίδιο τρόπο έκανε το 39-55. Γκάλινατ και Σανόγκο κράτησαν το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (43-59). Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 6-0 (49-59) αλλά ο Καρ με τέσσερις σερί πόντους έγραψε το 49-63. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 50-63.

Ο Απόλλων μείωσε σε 55-65 αλλά ο Τολιόπουλος έδωσε ανάσα στον ΑΡΗ Midea. Ο Γκάλινατ με τρίποντο έκανε το 59-71 αλλά ο Απόλλων μείωσε σε 66-71. Ο Τολιόπουλος έβαλε μεγάλο καλάθι για το 66-73 στο 38’ αλλά νέο τρίποντο έγραψε το 69-73. Ο Σλαφτσάκης πήρε σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 69-75.  Ο Όζμπορν αστόχησε σε δύο βολές και ο Σανόγκο έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77.