Ο ΑΡΗΣ επικράτησε του Ιωνικού Hellenic Coin με 74-62, στο «Nick Galis Hall», για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, πετυχαίνοντας την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κίτρινους» ήταν ο Όμηρος Νετζήπογλου, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Milan Milosevic.

Ο Νετζήπογλου ξεκίνησε στη βασική πεντάδα και ήταν το σημείο αναφοράς για την ομάδα μας σε άμυνα κι επίθεση, πετυχαίνοντας 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 11-4 στο 4’ και διατήρησε μια διαφορά επτά πόντων, αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 20-18 στο τέλος της περιόδου.

Οι «κίτρινοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Milosevic, να παίρνει τη σκυτάλη από τον Νετζήπογλου πήραν διαφορά έξι πόντων, 32-26 στο 18’. Ο Ιωνικός, ωστόσο, ισοφάρισε σε 32-32 και ο Βόσνιος forward του ΑΡΗ με δυο βολές διαμόρφωσε το 34-32, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο Νετζήπογλου ήταν «ζεστός» και στις αρχές του δευτέρου μέρους, σκοράροντας άλλους οκτώ πόντους και με τους Dragicevic και Chalmers να προσφέρουν λύσεις, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη ξέφυγε με 52-41 στο 25’. Η ομάδα της Νίκαιας μείωσε σε 54-49, όμως ο Dragicevic με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το 60-49, πριν το 61-53 του 30’.

Ύστερα από ένα πολύ κακό πεντάλεπτο στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ με σερί 7-0 από Chalmers, Νετζήπογλου και Dragicevic έφτασε στο +14, 70-56 στο 37’, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σλαφτσάκης, Φλιώνης 8, Milosevic 18 (7/10 β., 4/5 δπ., 1/2 τρ., 9 ριμ.), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 4, Πετανίδης, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Chalmers 6 (2/8 τρ., 7 ασ.), Νετζήπογλου 22 (4/4 β., 6/9 δπ., 2/3 β., 4 ριμ., 3 ασ., 2 κλ.), Dragicevic 12 (6/7 δπ., 6 ριμ.), Little 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ HELLENIC COIN (Βαγγέλης Αγγέλου): Πετρόπουλος 2, Pridgett, Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Μαυροκεφαλίδης 9(1), Hollowell 17(3), Muhaymin 4, Τολιόπουλος 17(2), Χουγκάζ 7(1), Holyfield 6.