Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Κολοσσό H Hotels με 83-72, στο κλειστό της Καλλιθέας, για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι “κίτρινοι” αντιμετώπισαν μια εχθρική διαιτησία, με τους κ.κ. Αναστόπουλου, Καλδίρη και Κάρδαρη, να εξελίσσονται σε πρωταγωνιστές, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και να διαμορφώνουν ουσιαστικά το αποτέλεσμα, με τις αποφάσεις τους. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν συνολικά 34 βολές, τις 14 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο, όπου κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι.

Το ξεκίνημα ήταν καλό για τον ΑΡΗ, που προηγήθηκε με 0-5, αλλά η ομάδα της Ρόδου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Σάββα Καμπερίδη και ισοφάρισε σε 7-7, ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 12-10. Οι παίκτες του Κολοσσού ανανέωσαν αρκετές επιθέσεις τους, με τα επιθετικά ριμπάουντ, που πήραν και προηγήθηκαν με 22-17, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους στη δεύτερη περίοδο, 30-20 και 34-24, για πρώτη φορά στον αγώνα, όμως ο ΑΡΗΣ, βελτιώνοντας την άμυνά του κατάφερε να μειώσει στο καλάθι, 37-35 στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου και πέρασε μπροστά στο σκορ με 39-40, χάρη σε τρίποντο του Little. Ο Ζάρας με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε στο 42-40, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι “κίτρινοι” έμειναν για περισσότερο από τέσσερα λεπτά, χωρίς σκορ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και ο Κολοσσός ξέφυγε και πάλι, με 50-40. Οι γηπεδούχοι εγκαταστάθηκαν στη γραμμή των βολών και απέκτησαν προβάδισμα 14 πόντων, 58-44. Με ένα σερί 0-5, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 58-49 και η περίοδος ολοκληρώθηκε 62-51.

Ο Milosevic πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους, γράφοντας το 62-57, όμως η διαιτητική τριπλέτα με τα σφυρίγματά της δεν επέτρεψε στην ομάδα μας να πλησιάσει περισσότερο. Ο Κολοσσός απάντησε με σερί 5-0, κάνοντας το 67-57 και οι διαιτητές χρέωσαν με επιθετικό φάουλ και τεχνική ποινή τον Κουζέλογλου και ακολούθησε το πέμπτο φάουλ του Little και η αποβολή του DeCosey, ο οποίος χρεώθηκε με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή. Το σκορ έγινε 70-59, ο ΑΡΗΣ έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει, μειώνοντας σε 72-65, αλλά οι “γκρι” έδωσαν τη χαριστική βολή, με επιθετικό φάουλ του Σλαφτσάκη, με το σκορ στο 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Ηλίας Καντζούρης): Καμαριανός, Ξανθόπουλος 1 (9 ασ.), Watson 5, Artis 17(2), Andric 18(1), Λιάπης, Kanter 15 (10 ριμ.), Μπιλλής, Ζάρας 20(3), Spicer 6, Αγγελάκος 1.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 1, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 10(2), Milosevic 17 (1τρ., 11 ριμ.), Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 8, Chalmers 17(3), Νετζήπογλου 4, Dragicevic 7, Little 3(1), DeCosey.