Ο ΑΡΗΣ Midea πάλεψε ως το τέλος, αλλά γνώρισε την ήττα με 72-81 από τον Ολυμπιακό, στην πρεμιέρα της φετινής Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη τελείωσε το ημίχρονο προηγούμενη, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 10 πόντων και παρά την αντεπίθεσή του, ο ΑΡΗΣ Midea δεν κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκίνησε με τον Μπλούμπεργκς «ζεστό». Με τον Λετινό να φτάνει τα τρία τρίποντα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-16, πριν το 18-23 του 10’.

Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά οκτώ πόντων (18-26), όμως οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν. Με επιθετικό πλουραλισμό και δυνατή άμυνα, πέρασαν με 29-27, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκάλινατ. Το τέταρτο τρίποντο του Μπλούμπεργκς έγραψε το 32-30 και τέσσερις σερί πόντοι του Μποχωρίδη το 36-32. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με 36-37, όμως με ένα καλάθι του Σλαφτσάκη και ένα τρίποντο του Τολιόπουλου, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 41-40.

Η δυνατή άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε τον ΑΡΗ Midea χαμηλά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 49-58. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 53-58, πριν το 54-64 του 30’, το οποίο ήρθε με συνεχόμενα τρίποντα του Κάνααν.

Ο Ολυμπιακός κράτησε μία διαφορά οκτώ πόντων (62-70) και εκεί ξεκίνησε η αντεπίυεση του ΑΡΗ Midea, ο οποίος με καλάθι του Μποχωρίδη μείωσε σε 69-73. Ο Ουόκαπ έβαλε ένα δύσκολο καλάθι για το 69-75 και στη συνέχεια καταλογίστηκαν βήματα στον Καρ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 69-77 και οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν χρόνο για νέα ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα 18-23, 41-40, 54-64, 72-81.