Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαίο και άνετο διπλό στην Πάτρα επί του Προμηθέα με 62-82, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε, έκανε εκπληκτική εμφάνιση και με μπροστάρηδες τους Τζέιμς Κέλι, Αντουάν Κάουαν, Έρικ Λόκετ, Ολιβιέ Χάνλαν, Όμηρο Νετζήπογλου, αλλά πάνω απ’ όλα την εξαιρετική άμυνά της, έφτασε στη νίκη άνετα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά. Με τους Κέλι (8π.) και Χάνλαν (7π.) να σκοράρουν και με πολύ δυνατή άμυνα, οι κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 10-18. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσια, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-20.

Η άμυνα του ΑΡΗ στο δεύτερο  δεκάλεπτο ήταν εξαιρετική. Οι παίκτες  του Γιάννη Καστρίτη «κλείδωσαν» τον Προμηθέα και με τον Χάνλαν να φτάνει τους 14 πόντους, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (27-36), πριν από το 30-36 του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και με τους Λόκετ, Κάουαν, Κέλι να σκοράρουν, ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (35-48). Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν και στο +15 (38-53), πριν το 42-53 του 30’.

Ο Χάνλαν αποχώρησε με τραυματισμό, αλλά ο ρυθμός του ΑΡΗ όχι μόνο δεν έπεσε, αλλά ανέβαινε συνεχώς. Με τους Κάουαν, Κέλι και Νετζήπογλου να σκοράρουν, η ομάδα μας ανέβαζε τη διαφορά διαρκώς και την έφτασε στους 23 πόντους (56-79), πριν από το τελικό 62-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82.