Ο ΑΡΗΣ έκανε ακόμα μία ανατροπή, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (64-63) για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα μας πάλεψε τις απουσίες (Σχίζας, Νετσήπογλου, Σιδηροηλίας) και το φόρτωμα των παικτών της με φάουλ και επέστρεψε από διαφορά 10 πόντων, χάνοντας με καλάθι του Πετρόπουλου στα 4’’ πριν από το τέλος.

Οι διαιτητές χρέωσαν με δύο φάουλ τον Κάουαν σε 1.5 λεπτό και λίγο αργότερα τα δύο έφτασε και ο Κώττας. Όμως ο ΑΡΗΣ με τους Γουίλιαμς και Πουλιανίτη να πετυχαίνουν από πέντε πόντους, κράτησε το μας στα ίσια και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 15-15.

Ο Πουλιανίτης συνέχισε ακάθεκτος και ο ΑΡΗΣ πέρασε με 15-20. Οι διαιτητές χρέωσαν τον Κάουαν με τρίτο φάουλ και τον Γιάννη Καστρίτη με τεχνική ποινή αλλά Γουίλιαμς και Τζούστον κράτησαν τον ΑΡΗ μπροστά (24-25). Η ΑΕΚ πήγαινε συνεχώς στις βολές και πέρασε με 32-28. Ο Τζούστον έκανε το 36-33, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Κάουαν και Τζούστον κράτησαν τον ΑΡΗ (41-38) αλλά ο πρώτος και ο Λόκετ χρεώθηκαν με τέταρτο φάουλ έκαστος.  Ο Κάουαν έφτασε τους 8 πόντους και ο ΑΡΗΣ μείωσε στον πόντο (47-46). Με το τέταρτο τρίποντο του Γουίλιαμς ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 51-51, πριν το 54-51 του 30’.

Ο ΑΡΗΣ έχασε την επαφή του με το καλάθι (59-51 στο 34’). Όμως βρήκε τα αποθέματα για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Με ένα σερί 0-9 πλησίασε στο 62-61. Ο Τζούστον με φόλοου έγραψε το 62-63 στα 18’’ πριν από τη λήξη. Ο Πετρόπουλος σκόραρε στα 4’’ και ο Χάνλαν αστόχησε από μακριά στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63.