Ο ΑΡΗΣ Midea θριάμβευσε στο «Νίκος Γκάλης» της Αθήνας, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό AKTOR με 70-73, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε και με 19 πόντους στο πρώτο μέρος και όταν ο ΠΑΟ πέρασε με 8, είχε το σθένος να εξαπολύσει τη μεγάλη αντεπίθεση και με όπλο την άμυνά της να πάρει μία τεράστια νίκη.

[1]Ο Περσίδης έκανε το 0-2 και ο Χάρελ το 2-4. Ο Μπάνκστον κράτησε τον ΑΡΗ Midea 8-19 και ο ίδιος με τρίποντο το 10-22. Με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και τον 8ο σερί πόντο του, ο Αμερικανός γκαρντ έγραψε το 10-25, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Ο Κατσίβελης ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (10-27) και ο Χάρελ με κλέψιμο και καλάθι έκανε το 10-29. Ο Μπλούμπεργκς με τρίποντο διέκοψε το σερί 5-0 του ΠΑΟ, για το 15-32 και ο Χάρελ με νέα «βόμβα» έκανε το 17-35. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν (21-35) αλλά ο Μπλούμπεργκς έγραψε το 21-38. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 32-38 με σερί 11-0, πριν ο Σταρκ με μία βολή κάνει το 32-39. Το ημίχρονο έληξε στο 34-39.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 39-39 και με τρίποντο του Γκριγκόνις πέρασε 42-39. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο ισοφάρισε 42-42 την ώρα που ο Τολιόπουλος σε διάστημα δύο λεπτών χρεωνόταν με τρία φάουλ. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε σε 45-45 παρά τα 0-6 φάουλ στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Ο Σανόγκο μείωσε σε 50-47 αλλά  ΠΑΟ έκανε το 54-47. Ο Σλαφτσάκης μείωσε σε 54-49. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 57-51 με νέο καλάθι του Σλαφτσάκη.

Ο Σταρκ έκανε το 57-53 και ο ίδιος με τρίποντο μείωσε σε 57-56. Ο Κατσίβελης έβαλε τον ΑΡΗ Midea μπροστά με 57-58 (συνολικό σερί 0-9) μετά από δύο συνεχόμενα κλεψίματα του Καλόγηρου. Ο ΠΑΟ έκανε το 62-58 πριν ο Τολιόπουλος με μακρινό τρίποντο κάνει το 62-61. Ο Καλόγηρος έβαλε τον ΑΡΗ Midea ξανά μπροστά με 62-63 και ο Ντε Σόουζα με 2/2 βολές έγραψε το 62-65. Ο Τολιόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 62-68 στο 38’ και με νέα «βόμβα» έγραψε το 62-71 στα 1’.20’’. Ο Μπαλτσερόφσκι με βολές μείωσε σε 64-71 και ο Γκριγκόνις με τον ίδιο τρόπο έκανε το 66-71 στα 46’’ πριν από το τέλος. Ο Σανόγκο σκόραρε για το 68-73 και στο τέλος ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον ΑΡΗ Midea να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51,