Ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΠΑΟΚ με 75-64, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Με εξαίρεση τα πρώτα οκτώ λεπτά, οι "κίτρινοι" πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και όταν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες, που είχαν για να κάνουν την ανατροπή.

Η ομάδα μας μπήκε συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό, κυρίως επιθετικά. Προηγήθηκε με 13-20 στο 7' και με 17-24, ένα λεπτό αργότερα, ελέγχοντας τον αγώνα. Ο Chalmers χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και κάθισε στον πάγκο. Ακολούθησε ένα “νεκρό” διάστημα του ΑΡΗ, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην πίεση των γηπεδούχων, με τους παίκτες του να κάνουν λάθη και να μην μπορούν να λειτουργήσουν σωστά στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ με σερί 10-0 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 27-24.

Με τον Τσαλμπούρη να συνεχίζει να σκοράρει και με επιμέρους σκορ 22-2, ο συμπολίτης ξέφυγε με 39-26, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 15, 43-28, λίγο αργότερα. Ο ΑΡΗΣ υπέστη καθίζηση και δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με 47-35.

Οι "κίτρινοι" εξακολούθησαν να μην μπορούν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στην τρίτη περίοδο. Υπέπεσαν σε λάθη, δεν σκόραραν σε καταστάσεις transition, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και πάλι στους 18 πόντους, 57-39 στο 26΄ και να παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα στο τέλος του δεκαλέπτου (63-46).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους, 65-46. Ο ΑΡΗΣ, με καλάθια των Κουζέλογλου και Little μείωσε σε 71-62, περίπου δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Οι παίκτες του, όμως αστόχησαν σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις και ο Τσαλμπούρης με τρίποντο, έγραψε το 73-62, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-35, 63-46, 75-64

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Beech 5(1), Konate 2, Love 7, Griffin 12(3), Τσαλμπούρης 22(4), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 6 (9 ριμ.), Καμπερίδης 5(1), Ιατρίδης, Παπαντωνίου 3(1), Turner 7(1), Mitrou-Long 6.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 5(1), Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης, Φλιώνης, Milosevic, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 16 (5/6 β., 4/7 δπ., 1/3 τρ., 6 ριμ.), Chalmers 9(1), Dragicevic 8 (6 ριμ.), Little 11(3), DeCosey 13 (2/2 β., 4/7 δπ., 1/2 τρ.).