Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με 103-83, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να μετατρέψουν το -22 στο -7 στην τέταρτη περίοδο, όμως η ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6.75 δεν επέτρεψε στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να πλησιάσει περισσότερο. Ο Ολιβιέ Χάνλαν με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κάουαν JR, Χάνλαν, Νετζήπογλου, Ουίλιαμς και Κέλι. Μετά το αρχικό 0-2 οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 για το 8-2. Τα δύο τρίποντα του Χάνλαν κράτησαν τον ΑΡΗ (11-8), όμως ένα 4-0 του ΠΑΟ έκανε το σκορ 15-8. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και οι «πράσινοι» έφτασαν στο +17 (29-12), σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +21 (35-14), όμως με δύο τρίποντα του Πουλιανίτη, ένα του Ουίλιαμς και ένα κάρφωμα του Τζούστον, ο ΑΡΗΣ έκανε σερί 11-0 και μείωσε σε 35-25. Ακολούθησε ένα προσωπικό 7-0 από τον Νέντοβιτς (42-25) και ο ΑΡΗΣ απάντησε με τρίποντα των Χάνλαν, Πουλιανίτη (42-31). Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 11-0 για το 52-31 και το ημίχρονο έληξε 54-33.

Με… τετράποντο του Χάνλαν ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 58-41 αλλά ο Ουάιτ με 7 πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 21 πόντους (65-44). Ο Κέλι με 7 δικούς του πόντους μείωσε σε 65-51. Λόκετ και Τζούστον κατέβασαν τη διαφορά στους 12 (68-56). Ο ΠΑΟ προσπάθησε να ξεφύγει αλλά Τζούστον και Χάνλαν έκαναν το 74-61 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 78-65.

Με ένα επιμέρους 6-2 ο ΑΡΗΣ έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (80-71). Τζούστον και Χάνλαν μείωσαν ακόμα περισσότερο, στο 83-76 και οι δυο τους έγραψαν το 86-79. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 7-0 για το 93-79. Με συνεχόμενα τρίποντα ο ΠΑΟ έφτασε στο 103-81, πριν το τελικό 103-83.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 54-33, 78-65, 103-83.