Ο ΑΡΗΣ επικράτησε της Λάρισας Bread Factory με 70-52, στο «Nick Galis Hall», για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι «κίτρινοι» στηρίχτηκαν στην εξαιρετική τους άμυνα, κυριαρχώντας και στις δυο πλευρές του γηπέδου και μετέτρεψαν σε εύκολη υπόθεση ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Η ομάδα μας ήλεγξε τον αγώνα από το πρώτο λεπτό και με πρωταγωνιστή τον Φλιώνη, προηγήθηκε με 8-2 στο 3’ και με 18-9 στο 8’. Ο ΑΡΗΣ έχασε τη συγκέντρωσή του και σε συνδυασμό με την είσοδο του Smith στο παρκέ, οι Θεσσαλοί έκαναν ένα σερί 0-11 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 18-20, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (22-22).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη μέχρι τα μέσα της, με τον ΑΡΗ να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 31-29. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, κρατώντας, χωρίς σκορ τους φιλοξενούμενους στον χρόνο που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου. Επιθετικά «χτύπησαν» μέσα στη ρακέτα, βρίσκοντας, παράλληλα κι άλλες λύσεις, και τρέχοντας ένα σερί 9-0, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων, 40-29.

Με όπλο και πάλι την αμυντική της λειτουργία, η οποία ήταν υποδειγματική, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 16-4 και ξέφυγε με 56-33 στο 28’. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Λάρισα σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους σε αυτό το διάστημα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-37.

Η θεσσαλική ομάδα μείωσε σε 58-42, εκμεταλλευόμενη τη χαλάρωση των παικτών του ΑΡΗ, όμως αυτή δεν είχε συνέχεια, καθώς τα καλάθια των Little, Κουζέλογλου και Σλαφτσάκη έφεραν και πάλι τη διαφορά στο +20, 64-44, στο 36΄ και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 8 (2 τρ., 4 ασ.), Milosevic 6, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 3(1), Κουζέλογλου 13 (1 τρ., 7 ριμ.), Καλαϊτζίδης, Chalmers 7, Dragicevic 14 (7/11 δπ., 9 ριμ.), Little 5(1), DeCosey 12 (1 τρ., 6 ριμ., 4 ασ.).

ΛΑΡΙΣΑ BREAD FACTORY (Νίκος Παπανικολόπουλος): Brown 2, Washington 4, Rush 6(2), Κώττας, Smith 16 (2), Καμάρας 2, Washpun 6, Καμπερίδης 10, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 2, Gordon 2.