Ο ΑΡΗΣ έκανε ακόμα μια μεγάλη ανατροπή, όμως αυτήν τη φορά ηττήθηκε, στη Νίκαια από τον Ιωνικό σην παράταση με 93-83 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως πέρασε μπροστά στην τέταρτη περίοδο, πριν το ματς οδηγηθεί στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Οι πέντε που ξεκίνησαν για την ομάδα μας ήταν οι Κάουαν, Χάνλαν, Νετζήπογλου, Γουίλιαμς, Κώττας. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 2-5 πριν ένα 8-ο των γηπεδούχων μετατρέψει το σκορ σε 10-5. Ο Ιωνικός αύξησε το προβάδισμα (20-9 στο 6’). Με ένα σερί 5-0 ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 25-18, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τους Τζούστον και Λόκετ και ένα συνολικό σερί 9-0 ο ΑΡΗΣ μείωσε στο τρίποντο (25-22). Με συνεχόμενες βολές και τον ΑΡΗ να έχει χρεωθεί με έξι φάουλ σε τρία λεπτά,  ο Ιωνικός έκανε το 34-22. Ο Κάουαν πέτυχε σερί πόντους (36-27) αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +14 (41-27). Με πέντε σερί πόντους του Τζούστον ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 41-32  αλλά ακολούθησε ένα 7-0 για το 48-32, πριν  το 48-33 του ημιχρόνου.

Με σερί 6-0 0 ΑΡΗΣ μείωσε σε 50-39, όμως με ευστοχία έξω από τα 6.75 ο Ιωνικός έκανε το 58-41. Με σερί 6-0 ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 58-47 και στη συνέχεια έριξε τη διαφορά από τους 10 πόντους (60-51). Οι «κιτρινόμαυροι« μείωσαν στους οκτώ (62-54) πριν το 63-54 του 30’.

Με καλάθια των Χάνλαν και Κάουαν ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 63-59 και στη συνέχεια σε 65-62. Με τρίποντο του Πουλιανίτη η ομάδα μας ισοφάρισε σε 67-67 στα μισά της τέταρτης περιόδου και ο Κάουαν  έγραψε το 67-70. Το νέο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ έκανε το 70-73. Ο Τζούστον με τρίποντο στο 39’ έγραψε το 74-76.

Στα 50’’ οι διαιτητές γύρισαν απόφαση και έδωσαν κατοχή στον Ιωνικό που πέτυχε τρίποντο. Στα 28’’ ο Λόκετ πέτυχε 1/2 βολές (77-77). Στα 1.5’’ δε δόθηκε καθαρό φάουλ υπέρ του Χάνλαν και το ματς πήγε στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την παράταση με 7-0 (84-77) και κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77 (κ.δ.), 93-83.