Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στο «Nick Galis Hall» από τον Κολοσσό H Hotels με 81-85, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 11-0 μετέτρεψε το 2-4 σε 13-4. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σταδιακά και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-17.

Ο Κολοσσός πέρασε με 29-32, όμως ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε στο 39-38 με buzzer beater του Φίνκε. Η 3η περίοδος ανήκε στους Ροδίτες, οι οποίοι σημείωσαν 29 πόντους σ΄ αυτό το διάστημα και γτην έκλεισαν στο 57-67.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η διαφορά ανέβηκε στους 11 (61-72). Εκεί οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την τελική αντεπίθεση και με τρίποντο του Κάουαν μείωσαν σε 69-73. Όμως ο Κολοσσός ήταν εύστοχος στις βολές και κράτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον, Κάουαν 21 (2), Φίνκε 8 (2), Πουλιανίτης 1, Λόκετ, Νετζήπογλου 3 (1), Γουίλιαμς 11 (2), Χάνλαν 33 (4), Κώττας 4.

Κολοσσός (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7, Μέσιτσεκ 5 (1), Μομίροφ 19 (5), Γουίλιαμς 7, Μαργαρίτης 3, Μίλερ 16, Τιλί 17 (1), Χατζηδάκης 5, Σλαφτσάκης 5 (1), Ποτ 1.